• -
dan kontracepcije

NAJEFIKASNIJA ZAŠTITA OD NEŽELJENE TRUDNOĆE – DUGODELUJUĆA REVERZIBILNA KONTRACEPCIJA

Efikasnost kontracepcije (zaštite od neželjene trudnoće) se meri brojem žena koje će zatrudneti tokom godinu dana korišćenja neke metode.

Od 100 žena koje ne koriste nijednu metodu zaštite tokom godinu dana, uz redovne seksualne odnose, zatrudneće samo oko 85 .

Većina metoda koje žene moraju same da koriste,  imaju izvestan procenat greške, tako da govorimo o idealnoj i praktičnoj upotrebi. Prilikom korišćenja (kod nas vrlo popularne, ali najmanje efikasne )  metode prekinutog odnosa, praktično će zatrudneti svaka četvrta žena (25%), a korišćenjem kondoma zatrudneće čak 15% . Hormonska kontracepcija (kod nas su trenutno dostupne samo pilule) je veoma efikasna kad se pravilno koristi – jedna žena od 100 će zatrudneti prilikom idealne upotrebe, ali u praksi se ovaj procenat povećava čak na 8% (zaboravljanje pilula, problemi sa probavom, korišćenje nekih lekova…)

Najefikasnije metode zaštite od neželjene trudnoće su one koje ne zavise od osobe koja ih koristi, nego su postavljene ili urađene od strane ginekologa ili urologa , pa se tako eliminiše moguća greška prilikom praktične primene. Kod njih su idealna i praktična upotreba izjednačene , pa je moguće da samo jedna od hiljadu žena zatrudni prilikom njihove   upotrebe. To su :

  1. Sterilizacija : Sterilizacija žene koja se može uraditi na više načina – podvezivanje, presecanje jajovoda ili stavljanje klipseva, prstenova na njih (laparoskopski ili prilikom neke operacije u maloj karlici) ili se vrši ubrizgavanje silikonske materije u otvore jajovoda, kroz matericu. Sterilizaciju muškarca  vrši urolog prekidanjem puta sperme kroz semevode. Ove metode su uglavnom ireverzibilne – tj. trajne.

 

REVERZIBILNE (otklanjanjem metode, vraća se mogućnost trudnoće) DUGODELUJUĆE METODE su :

 

  1. Progestinski potkožni implanti – Trenutno (2017.) nisu dostupni kod nas.  Veličine su deblje šibice i postavljaju se na nadlakticu, pod kožu,  kratkom i bezbolnom intervencijom ginekologa. Pružaju zaštitu tokom 5 godina na taj način što sprečavaju ovulaciju (oslobađanje jajne ćelije) i imaju još neke kontraceptivne efekte.

 

  1. Intrauterini ulošci IUU – popularno kod nas se i dalje zovu „spirale“, jer su prvobitine bile spiralnog oblika (napravljene od čiste plastike) . Današnji IUU sadrže ili metale bakra (ponekad je dodato zlato i srebro) ili hormon progesteron – sintetski „progestin“.
  • Bakarni IUU pružaju zaštitu tokom 5-10 godina. Postavlja ih ginekolog kratkom ambulantnom intervencijom koja je praćena samo blagom i kratkotrajnom nelagodnošću koja brzo prolazi. Prisustvo IUU u materici ne osećaju ni žena ni njen partner. One deluju na nekoliko načina – joni bakra „ubijaju“ spermatozoide, a sam IUU pravi nepovoljnu sredinu u materici za trudnoću. Od nuspojava, moguće je da menstrualno krvarenje bude malo duže.
  • Progestinski IUU sadrže hormon progestin koji se polako otpušta tokom 3-5 godina, deluje samo lokalno, u materici i osim prethodno navedenih efekata koje izazivaju i bakarni, oni još i smanjuju količinu materične sluzokože koja se ponovo pravi tokom svakog ciklusa i služi samo za ugradnju embriona. Na ovaj način se i količina menstrualnog krvarenja smanjuje što je veoma povoljan efekat. Zato se one naročito preporučuju kao lek- terapija, za žene koje imaju jako obilne menstruacije, bolne menstruacije, žene koje imaju miome materice  i za žene u klimakterijumu, ali i za sve druge.

Mirena-spirala

Remove featured image

 

Posle odstranjivanja IUU (obe vrste) , žena može odmah ponovo da zatrudni.

Mogu ih koristiti i mlade žene i devojke i one koje nisu rađale! Ovo je veoma važno napomenuti i objasniti da IUU „spirale“ ne ugrožavaju buduću plodnost žena, nego je čak i čuvaju, tako što  veoma efikasno štite od neželjene trudnoće i njenih mogućih posledica – abortus, adolescentno rađanje. U današnje vreme se ove metode naročito preporučuju mladim devojkama , jer su veoma efikasne. Poznato je da mladi ne koriste kontracepciju  redovno i pravilno i stalno, pa su za njih naročito pogodne metode koje imaju najmanju grešku korišćenja.

U današnje vreme sve referentne ginekološke asocijacije širom sveta, uključujući i Svetsku zdravstvenu organizaciju , naročito preporučuju ove metode – „spirale“ i implante, za mlade koji mogu dodatno da koriste i kondom kao zaštitu od seksualno prenosivih infekcija. Predrasude prema ovim metodama su neosnovane i moramo se boriti protiv njih, u cilju očuvanja reproduktivnog zdravlja mladih i relaksiranog i zadovoljavajućeg seksualnog života.


povezani tekstovi

Pretraga

Poliklinka na Facebooku

Mail lista

Prijavite se da biste saznali za nove akcije i promocije

Anketa

Kod kog od navedenih stučnjaka biste odlazili ukoliko bi bio deo tima Poliklinike Marić?

Rezultati

Loading ... Loading ...